Прослава празника Светог Николаја Мирликијског у Саборном храму у Новом Саду

На празник Светог Николаја Мирликијског, у уторак, 6/19. децембра 2023. године, на светој архијерејској Литургији у Саборном храму у Новом Саду началствовао је Његово Преосвештенство Епископ бачки господин др Иринеј, уз саслужење Преосвећеног Епископа мохачког господина Дамаскина, свештенства Саборног храма и новосадских ђакона.

Беседећи после прочитаног јеванђелског одељка, Преосвећени владика Иринеј је поучио сабрани народ о значају празника Светог Николаја Мирликијског, те је, између осталог, рекао: „Свети Николај је с правом доживео да се на њега примењују речи блаженстава, јер све те у блаженствима побројане врлине, све одлике истинске светости јесу остварене у његовој личности и у његовом животу. Он је заиста и међу светитељима на свој начин васељенски светитељ, саборни светитељ – није једини, али је један од најпознатијих и најславнијих. Био је и милостив, био је и подвижник, био је у непрекидној молитви, али посебну ревност је показивао према чистоти праве вере, према чистоти Православља и борио се за њега. Он је један од учесника Првог васељенског сабора. Зато је он један од најпопуларнијих светих. Посебно је прослављен касније, широм хришћанске васељене, и не само међу православним хришћанима, који га вековима, од самог почетка прослављају него и у свему осталом хришћанском свету, посебно откако су његове свете мошти пренете у град Бари, у Јужној Италији, где се и данас налазе. Многи су му храмови посвећени, али и многе хришћанске породице славе га као свог заштитника. Слави се и као заштитник морепловаца и многих других, свих оних који су у некој тегоби, опасности и невољи, али га нарочито у нашем српском народу, можда више него у другим хришћанским народима, слави практично читав наш народ. Међу крсним именима, међу славама у српском народу, најчешће је слављење светог оца Николајаˮ, истакао је Преосвећени владика Иринеј. На крају беседе, призивајући Божји благослов на сабрани верни народ, Преосвећени владика Иринеј је честитао свима, а посебно свечарима данашњи празник Светога Николаја.

У току свете Литургије, Преосвећени Епископ бачки Иринеј је рукоположио ђакона Бојана Николића у презвитерски чин.