Слава параклиса Светог деспота Стефана Високог у касарни Бачка Топола

У понедељак, 18/31. јула 2023. године, припадници гарнизона Бачка Топола прославили су свог небеског покровитеља, Светог деспота Стефана Високог (Лазаревића). Будући да је, са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија и Светог Архијерејског Синода наше помесне Цркве овај свети владар и војсковођа назначен за небеског заштитника свеколиког војинства српског, са благословом Његовог Преосвештенства Епископа бачког господина др Иринеја, прослава празника у касарни у Бачкој Тополи отпочела је дан раније у односу на датум његовог календарског спомена, празничним бденијем које је служио протонамесник Љубиша Човић, капетан прве класе, надлежни војни свештеник.

Празновање заштитника христољубивог војинства касарне „Бачкаˮ у Бачкој Тополи настављено је светом Литургијом којом је началствовао протојереј Србислав Стојанов, парох бачкотополски, уз саслужење свештенства Епархије бачке. У беседи по прочитаној јеванђелској перикопи, презвитер Драгољуб Мајсторовић, архијерејски намесник кулски, поучио је присутне припаднике јединице, предвођене пуковником Живицом Огњановим из Команде прве бригаде Копнене војске Србије и потпуковником Адамом Хорватом, командантом Гарнизона Бачка Топола, о неопходности међусобног сатрудништва у подвигу достизања богоподобног хода животном стазом, наглашавајући значај и важност саможртвеног позива српског војника, који свој узор има у личности светога деспота Стефана. На крају свете Литургије извршен је чин благосиљања славских дарова. Кум овогодишње славе био је г. Душко Лекић, капетан, а кумство за наредну годину прихватио је г. Душан Алимпић, мајор. После отпуста свете Литургије празновање је продужено трпезом љубави.