Концерт Хора Школе црквеног појања „Свети Јован Дамаскинˮ

Хор Школе црквеног појања „Свети Јован Дамаскинˮ при Црквеној општини новосадској, предвођен протопсалтом ђаконом др Владимиром Антићем, доцентом Православног богословског факултета у Београду, одржао је у недељу, 2. јула 2023. године, свечани концерт под називом „Господе, завапих Тебиˮ у Културној станици „Еђшегˮ у Новом Саду. Концерт је одржан поводом обележавања десетогодишњице рада Школе црквеног појања „Свети Јован Дамаскинˮ.

На почетку концерта присутнима се обратио протојереј Велимир Врућинић, управник Школе црквеног појања „Свети Јован Дамаскинˮ. У свом обраћању прота Велимир је посебну благодарност исказао Преосвећеном Епископу шабачком г. Јеротеју, једном од утемељитеља програма који се предаје и дугогодишњем учитељу у Школи црквеног појања. Представљајући досадашњи рад Хора Школе појања, управник школе је истакао да је хор наступао на музичким фестивалима и црквеним свечаностима, а током свог постојања имао је прилику да сарађује са многобројним личностима из света црквеног појања, попут блаженопочившег професора Ликурга Ангелопулоса, диригента чувеног Грчког византијског хора.

Публика је имала прилику да чује појање богослужбених песмама и химни, дела Манасије Поптодорова, Петра Ламбадарија, Ликурга Ангелопулоса, Јакова Протопсалта, Симона Караса и других.

Kонцерту су, међу многобројном публиком, присуствовали Његово Преосвештенство Епископ шабачки г. Јеротеј, свештенство и ђаконство више епархија Српске Православне Цркве, проф. др Весна Туркулов, државни секретар у Министарству здравља, г. Мирослав Илић, помоћник покрајинског секретара за културу, информисање и односе са верским заједницама, и многобројне друге личности из културног и јавног живота Новог Сада.

Школа црквеног појања „Свети Јован Дамаскинˮ при Црквеној општини новосадској основана је са благословом Епископа бачког господина др Иринеја у октобру 2011. године у Новом Саду. Стални чланови хора су ученици и дипломци Школе црквеног појања. Хор се бави изучавањем, очувањем и извођењем аутентичног православног црквеног појања од ранохришћанског периода до 20. века.