Празник Преподобног Јустина Ћелијског у Светоархангелском манастиру у Ковиљу

На празник Преподобног Јустина Ћелијског, у среду, 1/14. јуна 2023. године, у храму Светоархангелског манастира у Ковиљу, Његово Преосвештенство Епископ мохачки г. Дамаскин, викар Епископа бачког, началствовао је на светој архијерејској Литургији, уз саслужење свештеног братства манастира, протођакона Владимира Руменића и новосадских ђакона. У току свете Литургије, Преосвећени владика Дамаскин рукоположио је у ђаконски чин монаха Методија (Пранића), сабрата Светоархангелске обитељи.

По отпусту свете Литургије, Епископ мохачки Дамаскин је честитао братству и присутном верном народу празник Преподобног Јустина Ћелијског, а јерођакону Методију на рукоположењу у ђаконски чин. „Када читамо дела преподобнога оца нашега Јустина Ћелијског, ми видимо дубину његове личности, његовог подвига и његовог размишљања. Једно време он је био далеко познатији ван граница наше земље и наше Цркве него што је то био у нашем народу. Међутим, слава Богу, како су времена пролазила, тако је и успомена на њега све више расла у нашем народу, јер он је заиста својим животом, својим радом, својим делом – а посебно својим делом у манастиру Ћелије током неколико деценија – учинио дела равна делима светих Отаца Цркве. Потрудимо се и ми да увек у своме уму и у својим мислима имамо управо пример преподобнога оца нашега Јустина Ћелијског, који је значајан не само по својим делима него и по своме животу, у којем је показао непоколебивост своје вере, своју велику наду и уздање у Бога, али и своју велику љубав према Богу и према свакоме човеку. Нека управо та вера, нада и љубав буду ослонац у животу и нашем јерођакону Методију и да му пример преподобног Јустина увек буде ослонац у животу и утеха у разним искушењимаˮ, поручио је Епископ мохачки г. Дамаскин.