Празник Светог Иринеја, епископа бачког, Исповедника вере у Саборном храму у Новом Саду

Епископ бачки др Иринеј: „Свети Иринеј је живео са вером, скромношћу, смиреношћу, у подвигу и са многим страдањима. Господ га је прославио, а данас смо сви ми удостојени да празнујемо празник њему посвећен.ˮ

У четвртак, 6. априла 2023. године, на празник Светог Иринеја, епископа бачког, Исповедника вере, у Сабoрном храму у Новом Саду, у наставку јутрења и часова, служена је Литургија пређеосвећених Дарова, у молитвеном присуству Епископа бачког господина др Иринеја и Епископа мохачког гoсподина Дамаскина.

По заамвоној молитви, Епископ мохачки Дамаскин је благословио славске дарове принете у част светог Иринеја, епископа бачког, Исповедника вере.

После Литургије пређеосвећених Дарова, Епископ бачки др Иринеј пожелео је верном народу срећан празник Светог Иринеја, епископа бачког, Исповедника вере. „Ово је први празник који празнујемо у част светога владике Иринеја, који је онако како је живео, подвизавао се и трудио, такав, њему приличан, празник добио – празник уочи Благовести, великог празника, а у скромној и смиреној атмосфери Часнога поста и молитвеног настројења свих у Цркви. Управо је тако он и живео – са вером, са скромношћу и смиреношћу, у подвигу и са многим страдањима. Господ га је прославио, а данас смо и ми сви удостојени да по први пут после његове канонизације, после званичнога прибрајања сабору светих угодника Божјих, празнујемо празник њему посвећен, а празнујући и величајући њега, његов подвиг, његов живот, ми уствари величамо са благодарношћу Господа Дивнога у светима Својим. Нека нам његове свете молитве, његово заступништво пред Богом увек буде на помоћ, заштиту и духовни напредак, просвећење, освећење и обожење, а нека нам његов лик и његов свети живот буду надахнуће за наш скромни животˮ, поручио је Преосвећени Епископ бачки др Иринеј.

Прослави празника Светог Иринеја, епископа бачког, Исповедника вере, присуствовали су ученици новосадске Гимназије „Јован Јовановић Змајˮ, као и верни народ Новог Сада.