Светосавски програм Радио-Беседе

2. Представа Свети Сава мири браћу у српском црквеном сликарству 19. века – др Ана Костић

Гост Радио-Беседе била је др Ана Костић, професор одељења за историју уметности Филозофског факултета Универзитета у Београду. Она је говорила о ликовној представи Светог Саве који мири браћу у српском цркевном сликарству 19. века, када је ова представа била нарочито популарна. Прву познату такву представу која датира с почетка друге деценије 19. века, наша саговорница смешта у време када се српски народ бори за ослобођење од турског ропства, а широм Европе јачају национални покрети. У том контексту, представљање Светог Саве као миритеља и активног учесника политичких догађаја, имало је дубљи смисао и поруку: Црква и Светосавље су стожер српског народа.