Предавање „Представа мученикâ на икони” у Жабљу

У галерији Општинске народне библиотеке „Вељко Петровић” у Жабљу, у петак, 23. децембра 2022. године, у присуству свештенства и верног народа, одржано је предавање Радмиле Несторовић, историчара уметности, сликарке и живописца, на тему „Представа мученикâ на икони”. Фрескописац Радмила Несторовић је свој пут до иконе и живописања ликова мученика нашла преко студиозног бављења сликањем. Њеном руком живописани су ликови многих новопројављених мученика Цркве. Кроз читаво предавање водила је присутне причом описујући начин настанка иконе. Предавање које је изазвало велико интересовање присутних и пробудило знатижељу, настављено је кроз дискусију са предавачем. Рецитатори читалачке секције библиотеке „Вељко Петровић” су на крају предавања произнели неколико песама о страдању о Божићу 1942. године.

Предавање је уприличено у последњој вечери тродневног обележавања осамдесете годишњице од злогласног Погрома 1942. године. Свечаности су организовале Црквена општина жабаљска и Општинска народна библиотека „Вељко Петровић” у Жабљу.