Патријарх Порфирије стигао у Сремске Карловце

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије стигао је 14. маја 2022. године у поподневним часовима у пратњи архијереја редовном линијом Железница Србије у Сремске Карловце, једну од три катедре патријараха српских, где ће данас и сутра бити одржана свечана прослава стогодишњице васпостављања Српске Патријаршије.

Предстојатеља Српске Православне Цркве на железничкој станици у Сремским Карловцима дочекали су Његово Преосвештенство Епископ сремски г. Василије, председник Покрајинске владе г. Игор Мировић, градоначелник Новог Сада г. Милош Вучевић, представници локалних власти, свештенство, монаштво и верни народ. Његова Светост Патријарх се довезао кочијама до Патријаршијског двора праћен архијерејима, званичницима, децом и народом. После свечаног пријема у Патријаршијском двору, уследило је вечерње богослужење у Саборном храму Светог оца Николаја.

Како је предвиђено програмом прославе, Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије ће затим у знаменитом сремскокарловачком Патријаршијском двору отворити мултимедијалну изложбу под називом „Један век од васпостављања Српске Патријаршије 1920 – 2020“. Сутрадан, у недељу 15. маја 2022. године, у 8.30 часова у Саборном храму Светог оца Николаја Мирликијског, Његова Светост Патријарх г. Порфирије ће началствовати светом архијерејском Литургијом, као и чином призива Светог Духа на којој ће му саслуживати архијереји, чланови Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве, који ће прву свечану седницу одржати одмах по богослужењу у престоној дворани Патријаршијског двора. У 12.00 часова на градском тргу испред Патријарашког двора и Саборне цркве биће одржана свечана академија која ће бити отворена читањем Саборске посланице поводом великог јубилеја.

Извор: http://www.spc.rs