Тридесет година од упокојења светог Порфирија Кавсокаливита

Свети Порфирије Кавсокаливит: „Када нас Бог обдари благодатним даром смирења, тада све видимо и све осећамо; тада Бога доживљавамо на очевидан начин.”

Наша света Црква у четвртак, 2. децембра 2021. године, молитвено прославља спомен на светог Порфирија Кавсокаливита.

Свети старац Порфирије је рођен 1906. године у селу Свети Јован, на острву Евији. Његово световно име било је Евангелос Бајрактарис. Рано је показао склоност ка монаштву. Када је имао само тринаест година, по завршеном другом разреду средње школе, одлази у скит Свете Тројице, познат као Кавсокаливија, на Светој Гори, где је провео шест година као искушеник уз два старца монаха, добивши име Никита. Ипак, због тешке болести био је приморан да се врати на Евију, где се настањује у манастиру Светог Харалампија у Авлонари. Када је напунио двадесет година, имао је прилику да се сретне са архиепископом синајским Порфиријем, који га – препознајући у њему духовне дарове – рукополаже у чин презвитера и даје му име по којем ће постати препознатљив. Следеће године, манастир Светог Харалампија постаје женски манастир, а отац Порфирије се настањује у манастиру Светог Николе, такође на Евији. Године 1940. отац Порфирије одлази у Атину, где је именован за настојатеља цркве Светог Герасима при Атинској поликлиници на Омонији. Тамо остаје све до 1973. године, када се повлачи прво у Калитеу, да би после неколико година отишао у Милеси, где је основао манастир Преображења Господњег. Због његовог светог живота велики број верника је посећивао старца Порфирија. Дана 2. новембра 1991. повлачи се у своју стару келију на Светој Гори, где се упокојио у Господу 2. децембра исте године.

Духовне везе старца Порфирија са православним српским народом