Празник Преображења Господњег у Епархији бачкој

Нови Сад – На празник Преображења Господњег, у четвртак, 6/19. августа 2021. године, свету Литургију у Саборном храму у Новом Саду служио је презвитер Бранко Милосављев, уз саслужење протојереја-ставрофора Стојана Билића, протојереја Владана Симића, протођакона Горана Ботошког и ђаконâ Мирослава Николића и Бранка Батала.

После прочитаног јевађелског одељка, презвитер Бранко Милосављев је произнео беседу о празнику Преображења Господњег.

После заамвоне молитве, према устаљеном и благословеном поретку, извршен је чин освећења новог рода винове лозе.

[carousel_slide id=’34066′]

Гајдобра – У храму светих апостола Петра и Павла у Гајдобри, молитвено је прослављен празник Преображења Господњег. Свету Литургију је служио презвитер Миладин Божиловић, надлежни парох. После прочитаног јеванђелског зачала, отац Миладин је, беседећи верном народу, назначио важност празника Преображења Господњег. После заамвоне молитве освештан је нови род винове лозе.

[carousel_slide id=’34081′]

Сивац – На празник преславног Преображења Господњег, у четвртак 6/19. августа текуће године, свету Литургију у храму Преноса моштију светог и богоносног оца Николаја у Сивцу служио је презвитер Даниел Кобиљски, надлежни парох.

После прочитаног одељка из светог Јеванђеља пригодну беседу о смислу празника и догађају Преображења одржао је отац Даниел, честитајући том приликом присутним верницима празник. Посебну радост је чинио велики број причасника, поготову деце која редовно похађају недељна и празнична богослужења. По заамовној молитви, према освештаној пракси наше свете Цркве, освећен је нови род винограда. Потом је у дворани Светосавског дома уприличена је трпеза љубави.

[carousel_slide id=’34129′]

Бачко Градиште – На празник Преображења Господњег, у четвртак, 6/19. августа 2021. године, у Бачком Градишту је прослављена храмовна и сеоска слава. Празновање великог Господњег празника отпочело је свечаним празничним бденијем уочи славе, којим је началствовао протонамесник Горан Ранисављевић, надлежни парох.

На дан празника отац Горан је служио празничну Литургију са трократним опходом око светог храма и освећењем грожђа. Радост празника са верним народом је поделио и римокатолички жупник из места, професор др сц Ласло Хорват. Вечерњим богослужењем, на којем су освештани славски дарови, началствовао је протојереј Дејан Станојев, архијерејски намесник бечејски, уз саслужење свештенства Епархије бачке и ђакона бечејског Дарка Вујкова.

Овогодишњи кумови храмовне славе били су породица Ђумић, а кумство за идућу годину прихватио је г. Павле Гуцунски са својом породицом.

[carousel_slide id=’34166′]

Хоргош – Парохијани села Хоргоша су прославили славу – Преображење Господње. Празнично бденије уочи славе је служио протојереј Жарко Благојевић, парох србобрански, уз саслужeње презвитера Бошка Симића, надлежног пароха. За певницом су одговарали презвитери Далибор Зарић, парох сенћански, и Ненад Вујасин, парох ађански. На сâм дан празника, светом Литургијом је началствовао протојереј Душан Ђукић, архијерејски намесник суботички, уз саслужење свештенства Епархије бачке. Прота Душан је пригодном беседом поучио присутне. Светој Литургији је присуствовао Акош Гуташи, жупник хоргошки. По трикратном опходу око храма, служен је помен свештенослужитељима, оснивачима, ктиторима, приложницима и парохијанима парохије хоргошке. На вечерњем богослужењу је началствовао протојереј Јовица Мојсиловић, парох кањишки, уз саслужење свештенства наше Епархије. Пригодну беседу је изговорио протојереј Стеван Лукић, парох туријски. Овогодишњи кумови су били Душан Веселинов, Јово Веселинов, Јања Тесла и Луција Секеруш, а кумство за наредну годину је прихватила Милица Каначји.

[carousel_slide id=’34180′]

Станишић – У Станишићу је прослављен празник Преображења Господњег. Бденије уочи празника је служио протопрезвитер Славољуб Лугоњић, парох станишићки. Свету Литургију на дан празника је служио презвитер Љубиша Човић, војни свештеник, уз саслужење надлежног пароха и ђакона суботичког Лазара Ђачића. Врло надахнуто је беседио презвитер Љубиша Човић о значају поменутог празника за наше спасење. После заавмоне молитве је освећено грожђе, а потом је извршен трократни опход око храма. Овогодишњи кумови, породица Ђурић, храму је даровала целиваоницу. Вечерње богослужење је служио презвитер Мирко Божић, парох риђички, уз саслужење свештеникâ Епархије бачке и ђакона Стевана Кричке из Ниша.  После вечерњег богослужења су освећени славски дарови.

[carousel_slide id=’34197′]

Сомбор – У четвртак, 6/19. августа 2021. године, када наша света Црква прославља Преображење Господње у манастиру светог архиђакона Стефана. Светом Литургијом је началствовао протојереј Брана Влајковић, уз саслужење протојереја Миодрага Шипке, архијерејског намесника новосадског првог, и протојереја Милоша Стојановића, пароха новосадског. На светој Литургији је појао Дечији црквени хор при Црквеној општини новосадској под управом Милице Грубишић и дечија појачка група при храму светог Георгија из Сомбора којим диригује Влада Ђурковић.

[carousel_slide id=’34213′]