Изабери веронауку: Човеков пад и изгнанство из Раја

Ново издање емисије „Изабери веронауку” посвећено је теми пада наших прародитеља, Адама и Еве, због чега носи назив „Човеков пад и изгнанство из Раја”. Наш гост био је свештеник Живко Рајиновић, парох горњоковиљски, који је своја размишљања о наведеној теми поделио са нашим слушаоцима у рубрици „Реч пастира”. Библијски опис првородног греха и пада наших прародитеља не треба и не сме да буде заборављен, због чега се са истим упознају ученици верске наставе. Како би нас подсећала на овај догађај, Црква је припремну седмицу пред почетак Часног поста, Недељу сиропусну, посветила спомену на изгнање Адамово.

У рубрици „Занимљивост”, прочитани су одломци из Синаксара Недеље сиропусне, као и поједине богослужбене химне које се поју у овај дан. Црквена химнографија овог дана говори о Адамовом паду, који је разумеван као кршење Божје заповести о посту. И док је Адам – кршењем поста – био изгнан из Раја и одвојен од заједнице са Богом, ми – кроз пост – полазимо на пут ка поновном задобијању Раја, ступајући у заједницу са Богом.

Аутор и водитељ емисије: Ђорђе Гојић