У Јерусалимској Патријаршији прослављен празник Светога Саве Освећеног

У петак, 5/18. децембра 2020. године, прослављен је престони празник манастира Светога Саве Освећеног, који се налази у Јудејској пустињи. Свети Сава Освећени, пореклом из места Муталаски у Кападокији (Мала Азија), настанио се у Светој Земљи у својој осамнаестој години и постао послушник светог Јефтимија Великог и његовог саподвижника, светога Теоктиста. Овај древни манастир је свети Сава Освећени основао око 500. године. У овоме манастиру и у читавој Палестини, где је основао још десет других манастира, овај светитељ се показао великим духовником хиљаде монаха и лаика.

Празник Светога Саве Освећеног прослављен је у наведеном манастиру служењем свеноћнога бденија са Литургијом, на којој је началствовао Његово Блаженство Патријарх јерусалимски г. Теофило III, уз саслужење Митрополита назаретског г. Киријака, Архиепископа константинског г. Аристарха и Митрополита јеленопољског г. Јоакима. Беседећи на светој Литургији, Патријарх јерусалимски г. Теофило III је, поред осталог, истакао: „Нетрулежне  и миомирисне мошти богоноснога оца Саве Освећенога јесу доказ и нелажно сведочанство да је он постао сасуд благодатних дарова Светога Духа, Духа Христовог. Преподобни отац наш Сава може бити сматран оним остатком по избору благодати (Рим. 11, 5), што можемо закључити на основу његовог одговора светом Јефтимију Великом: Знам, часни оче, да ме је Бог, Који све предвиди, повео ка твојим светим рукама како би ме спасао. Он је у свом детињству примио освећење од Бога Оца, обитавањем Духа Светога у њему, кроз Бога Сина и Спаситеља Христа. Ето због чега се преподбни отац наш Сава назива Освећеним. Он је, очистивши себе, постао сасуд за част, освећен и користан Владици Господу, припремљен за свако добро дело (II Тим. 2, 21).Управо на то је све нас позвао преподобни отац Сава Освећени – на учествовање у благодати освећења Светога Духа, молитвама Преблагословене Владичице наше Богородице и Приснодјеве Марије, која је у пећини вителејемској родила у телу Спаситеља Господа и Бога свих, чије божанско Рођење да се удостојимо да прославимо у миру и здрављу душе и тела. Амин!”

Извор: https://jerusalem-patriarchate.info