Светосавска академија христољубивог војинства

Благословом Преосвећеног Епископа бачког г. др Иринеја, благочестиви припадници Прве бригаде Копнене војске новосадског гарнизона уприличили су, по шести пут, свечану Светосавску академију у Дому Војске Србије, 24. јануара 2020. године.

Певање државне химне Боже правде означило је почетак програма, којем је уследилa реч добродошлице пуковника г. Драгана Радаковића, начелника штаба Команде бригаде. Надовезујући се на домаћинов поздрав, свечани програм су, од свег срца, у течном смењивању рецитаторских стихова, нарације, певања, свирања, фолклорне игре и беседе, изнедрили: вокални састав Сион из Сремске Каменице, под руководством Љубомира Милановића; Богдан Ранковић и Сербоплов из Новог Сада; Јована Васин и Милорад Мирчић, уметнички пар ансамбла Вила из Новог Сада; поручник Теодора Вељовић и потпоручник Зоран Црепуља; деца: Тара Пајковић, Катарина и Константин Игњатов, Стефан Шијачки, Стојисављевић Илија, Ана, Максим и Дарија, и војни свештеник Команде бригаде, протонамесник Ђорђе Стојисављевић.

Иако је свечана академија првенствено била намењена официрима, подофицирима, професионалним војницима и цивилним упосленицима у Војсци, улаз је био слободан и за све оне који љубе бесмртно име и дело Светога Саве. Прва места у свечаној дворани новосадског Дома Војске, припала су уваженим званицама и пријатељима Команде бригаде. Епархију бачку, у име надлежног Епископа г. др Иринеја, заступао је Епископ мохачки г. Исихије. Из генералштаба Војске Србије присуствовао је претходни командант јединице, бригадни генерал Жељко Петровић, а од свештеног клира: протојереј-ставрофор Миливој Мијатов, архијерејски намесник новосадски први, протопрезвитер Бранислав Мркић, архијерејски намесник новосадски други, протојереј Јован Милановић, ректор Карловачке богословије, уз остале драге оце и братију двеју епархија: бачке и сремске. Инославни и иноверни били су заступљени у уваженима: велечасном Антуну Копиловићу, жупнику из Футога, и Мухамеду ефенди Зиљкићу, муфтији војвођанском. Цела слика своје завршне боје добија у присуству представникâ образовања, науке, културе, власти, безбедносних структура и, у највећем броју, домаћинâ, христољубивих војина и чланова њихових породица. На самом концу програма, Преосвећени владика Исихије пренео је срдачне поздраве владике Иринеја, којима је придружио сопствено доброжелатељство домаћинима, призивајући на све сабране благослов Божји и молитвено заступништво Светога Саве.

Са укусом бирани разноврсни програмски садржај, по речима једног од гостију, омогућио је, благодатним заузимањем Светога оца нашег Саве, да присутни буду духом обогаћени, мудрим речима укрепљени, емоционално надахнути, културно уздигнути и да се осећају да баш ту припадају, да су међу својима.

За све видљиво, од чега је само понешто овде речју и сликом приказано, али још више за све оно што су сабрани на невидљив начин задобили, Богу нашем слава, Светом Сави хвала!

Протонамесник Ђорђе Стојисављевић,
војни свештеник Команде прве бригаде Копнене војске