О поштовању светих икона

Преко поштовања светих икона Господа, Мајке Божје и свих светих, и неуки људи на очигледан, лако памтљив и поучан начин познају нашу свету, узвишену и спасоносну веру; она се, да тако кажемо, реализује, остварује у светим иконама, као и у богослужењу, молитвама, читању речи Божје, догматима, заповестима и црквеним канонима. Разумно, ваљано и спасоносно користе се у Православној Цркви чесне иконе, Животворни Крст и свеукупно благољепије, као и кађење тамјаном, кропљење светом водом, благосиљање крсним знамењем. Све је ово део апостолског и светоотачког Предања и богоугодно дело чија је богоугодност, истинитост и спасоносност доказана и разумом, и речју Божјом, и безбројним искуственим потврдама православних верника.

Свети Јован Кронштатски