Поклоничко путовање верникâ из Ветерника

Са благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита бачког господина др Иринеја, у организацији Службе за поклоничка путовања Епархије бачке „Светињама у походеˮ, у недељу и понедељак, 13. и 14. октобра 2024. године, верници из Ветерника су походили манастир Ђунис и друге светиње у Епархији крушевачкој и Епархији браничевској.

Предвођени протојерејем-ставрофором Дојчином Стојановићем, парохом ветерничким, верници из Ветерника су узели молитвеног учешћа у торжественој прослави престоног празника манастира у Ђунису. Овогодишње сабрање ће остати златним словима записано у летопису наведене светиње и срцима свештенства и верног народа, како због великог броја сабраних, тако и због доласка Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија, Његовог Блаженства Архиепископа охридског и македонског г. Стефана, као и многобројних архијереја, међу којима и Његовог Високопреосвештенства Митрополита бачког г. др Иринеја. Древна свештена обитељ Светог Романа надомак Ђуниса оставила је велики утисак на поклонике, како због своје древности, тако и због примљеног благослова на гробу светитеља који и данас благодаћу Божјом твори чудеса. Верницима из Ветерника је добротом братије указано гостољубље, уз подсећање да је више од једне деценије игуман ове свештене обитељи био Његово Преосвештенство Епископ мохачки г. Дамаскин, викар Митрополита бачког. Поред манастира у Ђунису, који је саграђен и устројен благодарећи чудесном јављању Пресвете Богородице, верници из Ветерника су походили и неколико других светиња у којима су опитовали духовну радост.  Верници су посетили Лазарев град Крушевац у којем су походили древни храм Светог првомученика и архиђакона Стефана, познатији као црква Лазарица, манастир Лешје у Епархији крушевачкој и манастир Манасију у Епархији браничевској.  Духовно укрепљени и обогаћени новим знањима, у вечерњим часовима стигли су у Нови Сад, на свему благодарећи Господу и Пресветој Богородици.