Поклоничко путовање верникâ из Новог Сада

Са благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита бачког господина др Иринеја, у организацији Службе за поклоничка путовања Епархије бачке „Светињама у походеˮ, у суботу и недељу, 28. и 29. септембра 2024. године, верници из Новог Сада, предвођени протонамесником Александром Игњатовим, походили су задужбине средњевековних владара на простору Старе Србије.

Прво одредиште на које су поклоници стигли био је манастир Светог Јована Бигорског, где су присуствовали светој Литургији и приступили светој Тајни причешћа. После свете Литургије, поклонили су се светим моштима и чудотворним иконама ове светиње. Гостољубљем братије свете обитељи, заједно са њима су присуствовали ручку у монашкој трпезарији, где су верници осетили делић атмосфере манастирског живота. Следеће одредиште био је манастир Светог Пантелејмона у месту Горњи Нерези, у близини Скопља, задужбини Алексија Анђела Комнина из друге половине 12. века. Сâм манастир красе богате фреске, међу којима се посебно истиче Оплакивање Христа. Братија манастира је вернике топло прихватила, детаљно испричавши историјат ове велике светиње и пожелела што скорије поновно виђење у овој светињи. Упутивши се ка Србији, верници су посетили храм Светога великомученика Георгија у месту Старо Нагоричино, задужбину краља Милутина, изграђену почетком 14. века. Поклоници су имали прилику да целивају делиће моштију светога великомученика Георгија, светога Јована Златоуста и светог Харалампија. Верници су остали одушевљени очуваношћу и лепотом живописа који красе ову светињу. У вечерњим часовима верници су стигли у манастир Светог Прохора Пчињског, где су присуствовали бденију и поклонили се моштима светог Прохора. Сутрадан су узели молитвено учешће у светој Литургији где је велики број верника приступио и светој Тајни причешћа. После свете Литургије већи део групе поклоникâ походио је и испосницу светог Прохора. Последње одредиште поклоничког путовања био је храм Светог Јустина Ћелијског, као и његова родна кућа у Врању, где су љубазни домаћини поклонике упознали са животом и делом аве Јустина и историјатом градње овога храма и поновном подизању његове родне куће. У касним вечерњим часовима, поклоници су се вратили својим домовима, укрепљени и оснажени светом вером Христовом и великим благословом светињâ које су походили.