Поклоничко путовање верникâ из Новог Сада

Са благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита бачког господина др Иринеја, а у организацији Службе за поклоничка путовања Епархије бачке „Светињама у походеˮ, од 10. до 16. септембра 2024. године, верници из Новог Сада су походили манастире Свете Горе.

Предвођена протонамесником Браниславом Ђурагићем, парохом Светосавског храма у Новом Саду, група од петнаест поклоника је на почетку поклоничког путовања посетила храм Светог великомученика Димитрија у Солуну и поклонила се моштима овог великог чудотворца и заштитника града Солуна. У шетњи кроз антички град ходочасници су обишли манастир Свете Теодоре, где су се поклонили моштима светог Давида Солунског и свете Теодоре. Потом су посетили храм Свете Софије и храм Светог Григорија Паламе. У овом храму су целивали мошти патрона храма и заштитника исихазма са молитвама да свети Григорије Палама благослови предстојеће поклоничко путовање у колевку исихазма. При одласку из Солуна поклоници су обишли и Српско војничко гробље на Зејтинлику. У четвртак, 12. септембра, поклоници су стигли у царску лавру Хиландар. У току поподнева су обишли околину манастира, пирг Краља Милутина и посетили манастир Есфигмен. Увече су били на богослужењу и потом се поклонили чудотворној икони Тројеручици и целивали мошти из ризнице манастира. После целивања моштију поклоници су присуствовали кратком предавању јеромонаха Спиридона који је веома топло, мудро и пријемчиво говорио о важности светих Тајни исповести и причешћа. Отац Спиридон је посебно нагласио онима који се први пут исповедају да је веома важно да свој духовни живот схвате озбиљно и да исповест не би требало да везују само за посете манастирима. Очински је посаветовао да је потребно да се сви духовно обогаћују кроз црквену литературу, које у овом времену има довољно, разноврсне и погодне за свачији духовни ниво. На крају је замолио све вернике да се обраћају својим парохијским пастирима и да наставе своју духовну борбу у свету. Сутрадан, 13. септембра, верници су присуствовали светогорском богослужењу које је почело у 4 сата ујутру, да би се потом причестили на светој Литургији коју је служио новорукоположени јеромонах Нектарије. После трпезе настављено је ходочашће до руског манастира Пантелејмона. У току поподнева поклоници су обишли манастир и поклонили се чудотворној икони светог великомученика Пантелејмона и уз благослов монаха целивали мошти из богате ризнице манастира Пантелејмона. После вечерњег богослужења ходочасници су имали прилике да обиђу манастирски комплекс и у духовном разговору са оцем Браниславом сазнају кратак историјат манастира, као и да добију одговоре на нека лична питања и недоумице. Следећег дана, 14. септембра, после јутарње службе, свете Литургије и трпезе, верници су се још једном поклонили пред иконом светог великомученика Пантелејмона и наставили путовање до манастира Ивирона. У овом манастиру су се поклонили чудотворној икони Богородице Портаитисе (Вратарке) и наставили пут до Кареје и скита Светог Андреја Првозваног. У току раног поподнева верници су се поклонили чудотворној икони Богородице „Достојно јестˮ у Протатском храму, а потом су посетили манастир Кутлумуш. После посете манастиру Кутлумушу, верници су посетили посницу Светог Саве у којој су присуствовали читању акатиста Пресветој Богородици. По завршетку акатиста поклонили су се чудотворној икони Богородице Млекопитатељнице. Отац Никодим је свим ходочасницима поклонио по икону Богородице Млекопитатељнице уз благослов да Господ и Пресвета Богомајка чувају њих и њихове породице и молбу да се моле за њега. У недељу, 15. септембра, верници су били на богослужењу у скиту Светог Андреја Првозваног и после свете Литургије су испловили са Свете Горе. У повратку су посетили и метох манастира Хиландара у Какову, благодарећи Пресветој Богородици на духовном дару да бораве у њеном врту и приме благослов преподобних монаха који се неуморно моле за цео свет.