Милутин Миланковић – живот и дело

Однос вере и науке у Миланковићевој личности

Са Александром Нинковић Ташић, председником Образовно-истраживачког друштва „Михајло Пупинˮ и ауторком књиге Звездобројци, откривамо зашто нису штампана комплетна Миланковићева Сећања и коме је сметало поглавље „Природа или Бог”. Разговарамо у којој мери се прожимају вера и наука, да ли су супротстављене и како је њихов однос доживљавао наш славни научник. Сазнајемо какав је био његов однос према Цркви, како је доживљавао акатисте, црквено појање и богослужења, у којој мери се бавио питањима односа Бога и човека и човекове способности да упозна Бога. Гошћа нам открива детаље из Миланковићеве преписке са Теслом, Пупином и Дучићем, из које сазнајемо колико је волео и помагао Српску Православну Цркву. Разговарамо и у којој мери се на Миланковића могу применити Пупинове речи да га је наука привела вери његове мајке.