Саопштења

Поводом великог интересовања домаћих и регионалних медија за тему објављивања писма Хрватске бискупске конференције Његовој Светости Патријарху српском г. Иринеју и за евентуалну реакцију Српске Православне Цркве поводом тога, обавештавамо јавност да ће се Свети Архијерејски Синод у догледно време огласити по овом питању.

Поводом захтева да званична државна делегација Републике Македоније на празник Светог пророка Илије учини посету манастиру Светог Прохора Пчињског са својим програмима и порукама, Информативна служба Српске Православне Цркве обавештава заинтересовану јавност да надлежни црквени орган, из разлога који су добро познати, а нису се променили већ низ година, није одобрио посету државне делегације Републике Македоније манастиру Светога Прохора.

Заиста охрабрује, па чак и радује, изјава надбискупа београдског г. Станислава Хочевара, дата у његовом саопштењу за јавност од 4. новембра, да „даје прву и последњу изјаву у вези чланка у дневном листу Политика” и да ће „упутити писмо с предлогом за дијалог Светом Архијерејском Синоду СПЦ”.

Саопштење Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве
поводом изјаве надбискупа београдског Станислава Хочевара

Као део јединствене саборне и васељенске православне породице, Српска Православна Црква је благодарна Господу и изражава задовољство што ће се, после вишедеценијских припрема, 12. фебруара 2016. године, на Куби сусрести поглавар најмногољудније Православне Цркве, Његова Светост Патријарх московски и сверуски г. Кирил, и поглавар Римокатоличке Цркве, Његова Светост папа Фрања.