Епископ Исихије присуствовао у Крушедолу обележавању годишњице од акције „Олуја“

„Олуја је погром“ – назив је централне свечаности одржане 4. августа 2019. године на платоу испред манастира Крушедола, поводом обележавања Дана сећања на страдале и прогнане Србе у војно-полицијској акцији Хрватске. Парастос пострадалима служио је Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј, уз саслужење архијерејâ Српске Православне Цркве. У име Његовог Преосвештенства Епископа бачког г. Иринеја, молитвено учешће у свечаном догађају је узео Епископ мохачки г. Исихије.

Манифестацији у Крушедолу су присуствовали господин Александар Вучић, председник Републике Србије, госпођа Жељка Цвијановић, председница Републике Српске, господин Милорад Додик, председавајући Председништва БиХ, министри у Влади Србије, Срби избегли током акције Олуја и многобројни грађани.

Обраћајући се присутнима, поглавар Српске Православне Цркве је казао да је једина кривица пострадалих то што су били Срби и што су припадали православној вери. То страдање је ретко у историји рода људскога, а посебно у историји нашега народа. Њихово страдање било је планирано од највишег врха тадашње државе Хрватске, који је имао циљ да тај крај потпуно очисти од присуства српскога народа, народа који је вековима живео на тим просторима. Ово зло не сме да се заборави. Помолимо се за све оне који су невино пострадали да их Господ овенча венцем мучеништва. Они су наши новомученици, навео је Патријарх српски г. Иринеј.

Окупљенима испред манастира на Фрушкој Гори приказан је кратак документарни филм о протеривању Срба из Хрватске.

Хрватска војска је 4. августа 1995. године, на подручју тадашње Републике Српске Крајине, почела операцију Олуја у којој је убијено или нестало око 2.000 Срба, а протерано више од 220.000. Крајина је и даље опустошена, опљачкана, порушена и запаљена.

После заамвоне молитве, у свим храмовима Епархије бачке данас је служен мали помен жртвама Олује.

Нови Сад
Информативна служба Епархије бачке