Празник Успенија Пресвете Богородице

Наша света Црква молитвено прославља празник Успенија Пресвете Богомајке у среду, 28. августа 2019. године. Највећем Богородичином празнику претходио је двонедељни пост.

Велику Госпојину, као храмовну славу, празнује Светоуспенска црква у Новом Саду, а посебно свечано празник Успенија славе житељи Титела, Куцуре, Липара, Пивница, Бачког Јарка, Стапара, Кљајићева и других места у Епархији бачкој.

Нови Сад - На празник Успења Пресвете Богородице, свету Литургију у најстаријем Богородичином храму у Новом Саду служио је протопрезвитер-ставрофор Миливој Мијатов, архијерејски намесник новосадски први, уз саслужење свештенства и ђаконства Епархије бачке.

У беседи након прочитаног јеванђелског одељка, прота Миливој поучио је присутне да је неопходно нашу наду полагати на молитвено заступништво Пресвете Богородице пред Господом. У почетку црквене године прослављамо њено Рождество, а на крају године прослављамо њено Успење, њену овоземаљску смрт. То довољно говори колико поштовање Пресвета Богородица ужива, и дужни смо да је свагда призивамо у својим молитвама, да она свагда буде наша заступница и молитвеница пред Престолом Свевишњега Господа Бога, поручио је архијерејски намесник новосадски први.

Након заамвоне молитве извршен је трократни опход око храма, а потом су – у присуству многобројних верника – благосиљани славски дарови поред Крста у порти храма. Залог кумства од овогодишње куме Тијане Марковић преузео је господин Алекса Ајџановић.

У оквиру прославе храмовне славе, помен оснивачима, свештенослужитељима, ктиторима и парохијанима Светоуспенског храма ће бити служен у четвртак, 29. августа, у порти наведене новосадске цркве, са почетком у 9 часова.

Братство Светоуспенског храма организовало је манифестацију под називом Госпојински дани, у оквиру које ће – од празника Успења Пресвете Богородице до празновања Рођења Богомајке – бити уприличена предавања и изложбе. Приређено је и посебно штампано издање – билтен Радосни весник, који је посвећен 800-годишњици аутокефалије Српске Православне Цркве.

ФОТО АЛБУМ

Нови Сад