„Правда“ или непрaвда асистента Зорана Чворовића
Поводом више јавних иступа, а посебно поводом чланка у дневном листу „Правда“ од 15. јунау коме г. Зоран Чворовић, вишегодишњи асистент Правног факултета у Крагујевцу, износи веома произвољне и чињенично неутемељене ставове о ситуацији у СПЦ, Информативна служба ЕРП осећа за потребно да реагује на ове наводе. Као и сваки други грађанин Србије, и г. Чворовић има право да износи своја мишљења и ставове у јавним медијима, али с обзиром да то чини уз обавезно навођење звања асистента Правног факултета у Крагујевцу, неопходно је да јавност буде објективно обавештена о званичном ставу његовог Декана и Ректора поводом његових јавних и неовлашћених иступања, као и ненадлежног мешања у унутрашња питања СПЦ.
Пошто асистент Чвововић претендује да се у јавности прикаже као комепетентан правни ауторитет, чак и за питања црквеног права, верујемо да ће објављивање писма Декана Правног факултета у Крагујевцу проф. др Предрага Стојановића и писма Ректора Универзитета проф. др Слободана Арсенијевића, која су упућена бившем Мјестобљуститељу Епархије Рашко-призренске поводом објављивања Чворовићеве књиге-компилације текстова са антицрквених сајтова дати веома јасну слику о професионалној кредибилности овог асистента Универзитета у Крагујевцу. Ректор Универзитета и Декан Правног факултета у Крагујевцу су са овим ставовима лично упознали и Његову Светост Патријарха Српског Г. Иринеја, што је објављено на интернет-сајту Чворовићевог факултета. Након читања ових писама сасвим је сувишно улазити у коментаре Чворовићевих псеудоправних анализа одлука Светог Архијерејског Сабора СПЦ и других црквених питања, а још мање у питања његовог професионалног угледа међу сопственим колегама на Универзитету.
У вези тенденциозне Чворовићеве изјаве да је Епископ Теодосије примао „локалне представнике КиМ Шиптара и Џозефа Бајдена“ морамо да кажемо да је реч о ширењу неистина путем медија. Епископ Теодосије није примио г. Бајдена с обзиром да том приликом није ни био у Манастиру Високи Дечани због учешћа у раду Светог Архијерејског Сабора СПЦ. Осим тога, посета потпредседника САД Манастиру Високи Дечани је одобрена од Светог Архијерејског Сабора СПЦ и подржана од званичних органа Републике Србије.
Истине ради, магистар Чворовић који једнострано и, очигледно, недовољно обавештено устаје у одбрану Епископа Артемија, вероватно зна да је и сам Епископ Артемије кроз дуги низ година на Косову и Метохији имао састанке са председником САД Билом Клинтоном, државним секретаром Медлин Олбрајт, Ричардом Холбруком и бројним међународним представницима који су, искрено речено, много више били експонирани у време бомбардовања Србије него г. Бајден. А што се тиче албанских представника, Епископ Артемије се такође састајао чак и са Хашимом Тачијем и низом других представника косовских Албанаца (о чему постоје информације и фотографије у јавности), што г. Чворовић или не зна или не сматра релевантним у овом случају.
Тврдња г. Чворовића из које произилази закључак да само "достојни наследници Св. Саве могу да очувају светиње на КИМ" је прилично недоречена. Светиње чува живо присуство Цркве вековима, а у протеклих 12 година и поред свих поштовања достојних напора Епископа Артемија уништено је 150 цркава и манастира. Претпостављамо да г. Чворовић не жели да оспори духовни ауторитет Владике износећи овакву неопрезну тезу.
Из свега реченог може се закључити да Чворовићеве површне и политикантске оцене, као и мањак стручног кредибилитета по црквеним питањима, врло јасно показују да је реч о јефтиној пропаганди усмереној против угледа СПЦ, а не о једном стручном и правном мишљењу академског грађанина.
Информативна служба Епархије Рашко-призренске и
Косовско-метохијске, Грачаница, 16. јуни 2010. год.