Дела Светог Григорија Паламе

О исхођењу Светог Духа - Противнаписи - Посланице
Слова у одбрану светих исихаста
Догматске и верои­споведне расправе

Превод: С. Јакшић
Беседа, Нови Сад 2012
.

Издавачка установа Епархије бачке, „Беседа“, обрадовала је читаоце новим вредним књигама. Реч је преводу најзначајнијих списа Светог Григорија Паламе у три књиге. Тако се пред нама по први пут на једном месту налазе налазе најзначајнија остварења овог великог Оца Цркве на српском језику. Превод са грчког изворника је дело С. Јакшића, а књиге су опремљене и регистрима појмова. Сваки спис такође је опремљен и детаљним уводним текстовима Панајотиса К. Христуа, преузетим из његовог издања сабраних дела Св. Григорија Паламе, који читаоцу омогућавају да разуме богословски и историјски контекст настанка појединих дела, али садрже и преглед њиховог садржаја са анализама и разјашњењима која умногоме олакшавају праћење и разумевање понекад врло сложене Паламине мисли и аргументације.У првој књизи су објављени списи „О исхођењу Светог Духа“, „Противнаписи“ и „Посланице“, у другој „Слова у одбрану светих исихаста“, док трећа књига, насловљена као „Догматске и вероисповедне расправе“, садржи већи број значајних списа мањег обима, међу којима посебно ваља истаћи расправу „О божанским енергијама“ у којој је детаљно изложено и образложено Паламино учење о нествореним енергијама.Непотребно је истицати колико је за нашу црквену али и научну јавност значајно објављивање превода списа Св. Григорија Паламе, чији се утицај на источну богословску и философску мисао може поредити само са именима попут Св. Василија Великог, Св. Григорија Богослова или Св. Јована Дамаскина. Паламино богословско наслеђе у себи истовремено сабира теоријско (богословско и философско) и практично (литургијско) предање, креативно га артикулишући у контексту проблема са којима се суочавало хришћанско учење његовог времена. Поред тога, увиди Св. Григорија постали су током времена незаобилазни део источногхришћанског предања, док се потенцијали његовог учења у дијалогу са хришћанима Запада у новије време све више откривају и препознају. Истовремено, дела Св. Григорија Паламе не представљају само значајну историјско-богословскучињеницу, већ имају велики потенцијал за боље и свеобухватније саморазумевање Православних.

Презвитер мр Александар Ђаковац