Студенти и катихете из Епархије бачке учествовали на скупу Покрета фоколара у Србији
На позив организатора годишњег летњег окупљања омладине Покрета фоколара у Србији, Нине Вјазоветскаје и Јоакима Стрибера, а по благослову Његовог Преосвештенства Епископа бачког Господина др Иринеја, петоро студената и катихетâ из наше епархије учествовало је у програму и низу радионицâ одржаних у манастиру Светог Николаја Жичког – Сокоград, у периоду од 13. до 17. јула 2010. године. Нашу помесну Цркву представљали су Никола и Мирјана Дмитрашиновић, Иван Комленски, Александар Симетић и Милован Крстић.
Покрет фоколара је настао у Тренту у Италији, 1943. године, на иницијативу Кјаре Лубик (Chiara Lubich), чији је мотив био живот по Еванђељу. Иако је то првенствено римокатолички покрет, створио је снажне везе са традиционалним хришћанским Црквама, другим верама, па и са људима без верског упоришта. Такође се назива и Дело Маријино (Opera di Maria). Данас Покрет делује у 182 државе и чини га више од пет милиона људи.
Италијанска реч фоколар (focolare) значи огњиште.
Циљ Покрета фоколара, онако како га је Кјара дефинисала, јесте испуњење Господњих речи: „Да сви једно буду“ (Јн. 17, 21), а његову структуру чине 24 огранка који обухватају широк дијапазон деловања. Срж Покрета чине посвећеници - лаици који благословом надлежног епископа дају завете Покрету. Завети су идентични онима који се дају на чину монашког пострига – дакле, завети послушности, девствености и сиромаштва. Фоколари се не одевају посебном одећом као знаком распознавања, већ живе у малим заједницама, мушким или женским, у послушности Покрету остварујући идеал живљења по Еванђељу. У нашој земљи фоколари постоје већ пар деценија и углавном га чине верници Римокатоличке Цркве, а однедавно и верници Православне Цркве.
Сваког лета Покрет организује окупљање својих чланова, новопридошлица и симпатизера. Ови скупови зову се Mariapoli – Маријин град, у чијем оквиру се одржавају трибине и радионице. Традиционално, већ осми пут за редом, Покрет фоколара организује Маријаполи у Сокограду, уз благослов и свесрдну подршку Његовог Преосвештенства Господина Лаврентија, православног Епископа шабачког. Теме овогодишњег скупа биле су: Јединство у различитости, Уметност дијалога – начин дијалога, Човек и природа – хармонија и сукоб. Последњи дан окупљања био је посвећен Кјари „Луче“ Бадано, девојци преминулој 1990. године која је знала да се суочи са конфликтом и да га реши, дајући потпуну вредност сваком тренутку живота.
Овом приликом смо добили позив организатора на беатификацију Кјаре „Луче“ Бадано која ће бити одржана у Риму 25. септембра 2010. године.
У току Маријаполија изведена су и два полудневна излета, један до Крста изнад Манастира и један до кањона реке Трешњице, који је између осталог познат као станиште белоглавог супа, највеће птице у орнитофауни Србије.
Љубазни домаћини обезбедили су нам храну и смештај у собама манастирског конака.
Користимо прилику да изразимо захвалност Епископу Иринеју за ово духовно богаћење и прилику за сведочење и утврђивање у вери.