Србин који је задужио човечанство
У спомен Николе Тесле, поводом седамдесетогодишњице његовог упокојења, у престоном Београду наши еминентни сликари приредили су занимљиву изложбу са више од 40 радова, приказавши своја виђења и сновиђења о Николи Тесли и његовом бесмртном делу. Радове је вредно прикупио др Момчило Моша Тодоровић (Галерија "Радионица српске душе“).
Благослов изложби "Светлост Теслиног дела - Србин који је задужио човечанство" дао је Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј: "Поздрављам овај значајни скуп, све организаторе и ауторе ове изложбе посвећене великој личности из нашега рода и народа, који није само велики код нас, него и у читавом свету. Припадник је српског народа и Српске Православне Цркве, личност која је подигла име нашега народа... И у овом времену када се као народ доказујемо и повраћамо свој углед, који је стицајем прилика и неприлика био умногоме унижен, мислим да ће његово име, као и имена других великана из нашега народа, помоћи да покажемо да смо историјски европски, балкански народ; народ који је, премда мали, светској културној и историјској баштини пружио велики допринос...
Оно што бих хтео овом приликом да истакнем, јесте да се Теслина урна налази код нас на месту које му не приличи да стоји. Српска Православна Црква је дала предлог да се урна Николе Тесле постави и споменик њему у част подигне испред храма Светога Саве, тамо где су храм и споменик Светом Сави, тамо где је Карађорђе. Најприличније место за Николу Теслу јесте између те двојице великана наше историје и културе. Желели бисмо да се на овом месту чује наш глас и предлог. Сматрамо да је то целисходан предлог не само за наш народ, него и за сав културни свет..."
Академик Љубиша Ракић, подпредседник Академије наука и уметности, као домаћин, истакао је да се овим догађајем подсећамо на научника који је својим стваралаштвом и проналасцима из основе променио живот на нашој планети. Опоменуо нас је да се морамо чешће сећати Николе Тесле и свих његових дела, као и да га морамо чешће помињати
Свакако да овај догађај није могао да протекне без предузећа Телеком Србије које је дало подршку за подизање споменика Николи Тесли. У име овог дугогодишњег лидера у области фиксне и мобилне телефоније, интернета и мултимедија у читавом региону, говорио је проф. др Миленко Џелетовић, директор у Телекому, и истакаода ће Телеком Србије и убудуће помагати иноваторски дух и иновативне технологије, чије је основе поставио највећи светски научник Никола Тесла.
У препуној Галерији науке и технике Српске академије наука и уметности величанствени скуп је у име Канцеларије за дијаспору поздравио г. Александар Влајковић, заменик директора, који је уједно и председник Организационог одбора за подизање споменика Николе Тесле.
"Највећи живи српски вајар професор Никола Кока Јанковић, редовни члан Српске академије наука и уметности, својом скулптуром у бронзи придружио се онима који су овековечили успомену на највећег Србина у новијој историји. Споменик Тесле испред лабораторије у Шорхему, у Њујорку, јединог сачуваног објекта у коме је научник живео и стварао, дочекиваће милионе оних који ће ту долазити да се поклоне сенима великана, али и да у будућем научном центру размене сазнања у областима технике чије је темеље управо он поставио..." - саопштава нам г. Александар Влајковић, и у писаној речи у припремљеном каталогу на српском и енглеском језику.
Лабораторију на Лонг Ајленду су откупила два млада Американца који желе да све доведу у првобитно стање и омогуће људима из света да дођу и виде Теслино дело, упознају човека који је човечанству подарио светло. Довољно је рећи да су се позиву за обнову Теслине лабораторије одазвали људи (тридесет три хиљаде) из 108 земаља, и прикупљено је 1.700.000 долара.
Споменик Николи Тесли ће већ 23. септембра бити постављен у Њујорку, са пратећом изложбом која ће бити смештена у згради Мисије Србије у Уједињеним нацијама. Том приликом ће председник Републике Србије г. Томислав Николић открити споменик Николи Тесли у Њујорку и уручити овај необичан дар америчком народу. У име председника Републике Србије поздравила је саветница г. Јасмина Митровић Марић.
У новембру ће изложба бити пренесена у Торонто, да би се преко Чикага вратила у САД и почетком наредне године била постављена у Филаделфији поводом 200. годишњице досељавања Срба на тлу САД.
Постоји идеја да се реплике споменика поставе и у другим градовима где је живео и стварао Никола Тесла: у Будимпешти, Бечу, Паризу, Питсбургу, али и у градовима где није никада боравио – Москви, Пекингу, Сиднеју.
О уметничким дометима и ликовним изразима представљених дела говорио је проф. др Станислав Живковић, док је Зоран Петровић, у име Галерије науке и технике САНУ, позвао грађане да посете изложбу пре него што пође на пут у свет, и подсетио на Теслину заслугу за век електрицитета и век телекомуникације.
Зорица Зец