Прослава 9. новембра - Дана ослобођења Новог Сада
Поводом предстојећег обележавања 9. новембра, Дана ослобођења Новог Сада, гост у студију радија Беседа био је Хаџи Зоран Лазин, публициста и члан организационог Одбора за обележавање новембарских дана у Новом Саду.
Представљајући програм обележавања Дана ослобођења Града, господин Лазин је рекао да ће 9. новембар заједно обележити Држава, Црква и Војска а да ће свечаности започети у 8 часова када ће у згради Прве бригаде Копнене војске (Команда гарнизона Нови сад, Дунавска 33) бити служена света Литургија и извршен чин освећења капеле. Подсетивши да је Његова Светост Патријарх српски Господин Иринеј 17. октобра ове године осветио храм у Генералштабу Војске Србије, Хаџи Зоран је изразио велику радост што ће 9. новембра бити освећена и капела у Првој бригади Копнене војске у Новом Саду.
У 10 часова ће, истовремено, на два места бити уприличена догађања – у порти Успенске цркве биће служен помен и положено цвеће на Спомен крст палим борцима у ратовима од 1912. до 1918. године а на простору иза Београдске капије у Петроварадину и на Дунаву код моста Дуга, Новосађани ће имати прилику да присуствују техничком збору Војске Србије. Такође, на простору иза Београдске капије у 11 часова наступиће фолклорни ансамбли.
Како је господин Лазин истакао, велика је ствар што је Организациони одбор ове године окупио сва фолклорна друштва и ансамбле из Новог Сада и околине у којима ће, према проценама и најавама, учествовати између 700 и 1000 младих људи који ће направити пригодан уметнички програм за грађане Новог Сада и госте.
Пре самог почетка свечане академије која је заказана за 13 часова, на централној бини испред Београдске капије на Петроварадину, у оквиру получасовног програма, наступиће ученици Основне школеЈован Дучић и тамбураши.
На свечаној академији, након интонирања химне Боже правде, присутнима ће се обратити градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, а потом ће Њихова Преосвештенства господа Епископи: сремски Василије, бачки Иринеј и јегарски Порфирије, извршити свечани чин освећења спомен плоче. Нова спомен плоча је реплика спомен плоче ослободиоцима која је до Другог светског рата стајала на том месту.
У програму ће наступити Војни оркестар, а новосадски глумци подсетиће присутне на говоре Јаше Томића, др Игњата Павласа и мајора Војислава Бугарског. Допринос овој свечаности пружиће, својим појањем, црквени хор Свети Јован Дамаскин.
По завршетку свечаности, маршевска колона коју ће предводити коњаник у униформи Српске Војске из Првог светског рата, затим ешалон војника, ешалон Гарде Војске Србије, Војни оркестар Гарде и три ешалона Прве бригаде Копнене војске проћи ће кроз Београдску капију и преко Варадинског моста доћи до Дома Војске на Београдском кеју, где ће почасна чета Гарде Војске Србије одржати егзерцир.
Надамо се да ће се сви људи који дођу 9. новембра код Београдске капије на Петроварадину и ова изванредна свечаност уткати у традицију Новог Сада и да обележавање Дана ослобођења Града више никада неће зависити од нечије добре воље, било страначке или политичке, поручио је господин Зоран Лазин за сам крај разговора и најављивања програма обележавања 9. новембра 1918. године.
По завршетку програма на Петроварадину, предвиђен је дефиле ешалона Војске Србије и Гарде, пролазак кроз Београдску капију и одлазак за Нови Сад где ће Гарда, испред Дома Војске, извести егзерцир.
Због одржавања ове свечане манифестације саобраћај ће бити обустављен од 9,00 до15,00 часова, у улицама Прерадовићевој и Београдској, од Дунавске дивизије до Трга владике Николаја у Петроварадину. Варадински мост биће затворен у интервалу проласка Ешалона Војске Србије и Гарде, а Београдски кеј од 12,00 до 15,30 часова.
Подсећамо да су 9. новембра прошле године, свечаностима на Тргу и у Градској кући присуствовали Епископ новосадски и бачки Господин Иринеј, први потпредседник Владе Републике Србије господин Александар Вучић, Бригадни генерал господин Ђокица Петровић, командант 1. бригаде Копнене Војске Србије и други званичници нашег града и државе. Том приликом, Владика Иринеј је подсетио присутне на неопходност сећања на све пострадале, а посебно на невине жртве.Сваки народ се поноси оваквим датумима - рекао је Владика -и са чашћу и молитвеним пијететом сећа се свих оних који су своје животе уградили у слободу својих потомака, а код нас је овај дан, на нашу жалост и срамоту био заборављен, а посредно или непосредно и забрањиван.