Презвитер Саво Николић: Православље и модернизам
У недељу, 15. новембра 2009. године, у амфитеатру Учитељског факултета у Сомбору одржано је прадавање на тему Православље и модернизам. Ове вечери предавач је био јереј Саво Николић, парох сомборски.
На почетку излагања отац Саво је констатовао да је православно богословље данас на маргини општег интелектуалног интересовања савременог човека. Разлог томе, према његовим речима, јесте да оно није било предмет анализе, као што је то случај са римокатоличким и протестантским богословљем, и чињеница да је живело у другим историјским околностима. Православље је у 20. веку морало да се суочи са вулгарним атеизмом научним оправдањем религије.
Савремени човек модерних схватања критички сагледава све претходне философске системе. Вековни обрачун религије и науке на Западу имао је за резултат исцрпљење свих животних сила, јер за циљ није имао Христа Богочовека. Највећи дар Божји човеку, личност, деградиран је. Изгубиљена је свест о потреби заједничарења, на чије место ступио је индивидуализам. Човек тако више није микрокосмос, уместо да буде теантропоцентричан, постао је биоцентричан, оптерећен разним еколошким и моралним проблемима, који за циљ имају сопствену самодовољност.
Са друге стране, велико искушење за омладину представљају разне источне религије и гностичка учења која пружају инстант спасење и привремено задовољење духовних потреба.
Православље модерном човеку, кроз аутентично предање, пружа могућност синовског односа са Богом, дајући му снагу да, изградивши себе кроз Христа, преображава свет у Царство Божије.