Празник Силаска Духа Светог на апостоле у Епархији бачкој
Нови Сад
У недељу, 31. маја 2015. године, житељи богоспасаваног града Новог Сада, предвођени архипастиром и предстојатељем Цркве Божје у Бачкој, Његовим Преосвештенством Епископом новосадским и бачким господином Иринејем, торжествено су прославили празник Силаска Духа Светог на апостоле.
Прослављање празника почело је свечаним празничним бденијем које је служио презвитер Лео Малешевић.
На сам дан празника Евхаристијским сабрањем верног народа Божјег, началствовао је Његово Преосвештенство Епископ новосадски и бачки Господин др Иринеј, уз саслужење Његовог Преосвештенства Епископа јегарског господина Јеронима, као и братства Саборног храма и новосадских ђакона.
По сведочењу Његовог Преосвештенства, „у богослужбеној пракси Православне Цркве, одељци који се читају из посланица Светих апостола углавном указују на унутрашњи смисао празника, док читања из одељака Светих Јеванђеља говоре о историјским околностима у вези са самим празником. Данас је обрнуто, одељак из посланице Светих апостола говори о историјским околностима које стоје у вези са празником Свете Педесетнице, а одељак из Светог Јеванђеља, иако на први поглед нема много везе са данашњим празником, на један прелеп и величанствен начин говори о Тајни Свете Тројице. Три су велика празника: Васкрс, Божић и Силазак Светог Духа на апостоле. У Старом Завету празник Педесетнице се прослављао у педесети дан по празнику Пасхе а исту праксу срећемо и у Новозаветној Цркви Христовој, где после празника Васкрса – Новозаветне Пасхе у педесети дан прослављамо празник Свете Педесетнице. Данашњи празник представља успомену на дане жетве у Палестини, али и на јављање Бога боговидцу Мојсију на гори Синају. Управо ова старозаветна жетва је праслика новозаветне непролазне жетве Господње исказане и благословене у данашњем дану празника Свете Педесетнице. Данашњи празник је празник не само Духа Светог него Свете Тројице и представља коначно Богојављење. Дух Свети, не силази само на Свете апостоле него на цели свет, а трава која се у данима празника налази у светом храму на символички начин изображава бујање вечног живота у заједници са Господом Исусом Христом. Господ Исус Христос, Бога Духа Светог назива Животодавцем и Дародавцем свих добара,преко кога ће Он остати у свету. Вода је извор нашег биолошког живота, а вода жива је вода спасења, вода вечног живота. Бања Силоам у преводу значи бања спасења, кроз воду свете Тајне Крштења. Напослетку, Господ не говори о ватри и води, у данашњем одељку из Светога Јеванђеља по Јовану, као физичким елементима, него говори о Духу Светом. Данашњи велики празник није само сећање на прошлост, напротив он је наша стварност, садашњост у ишчекивању пуноће живљења у Царству Божјем.“
Звучни запис беседе:
Нови Жедник
Прослава празника Силаска Светог Духа на апостоле у Новом Жеднику je започета свечаним празничним бденијем, које је служио презвитер Далибор Ратник, парох чантавирски. На дан славе новожедничког Светотројичног храма, литургијским сабрањем верних началствовао је протонамесник Миодраг Шипка,архијерејски намесник суботички, уз саслужење презвитера Александра Игњатова, пароха каћког и ђакона суботичког Милоша Петровића. Истога дана, уз молитвено учешће великог броја вернога народа, протопрезвитер Ђорђе Ђурђев, парох новосадски, извршио је чин благосиљања славског жита и колача, уз саслужење протонамесникâ: Јована Кисина, Гордана Увалића, Јована Кезана, Предрага Билића, Предрага Толимира, као и презвитерâ Душана Ђукића и Илије Анђелића. После резања славског колача, протопрезвитер Ђорђе Ђурђев поучио је сабране надахнутом празничном беседом, а надлежни парох, презвитер Далибор, заблагодарио је свим учесницима овог молитвеног славља на труду и љубави. Кум, господин Драгољуб Симић, предао је своје кумство господину Душку Петровићу.Ченеј
На празник Педесетнице, свету Литургију у храму на Ченеју је служио протојереј-ставрофор Миливој Мијатов,архијерески намесник новосадски први, а саслуживали су протонамесник Радомир Нунић, привремени парох ченејски и протојереј Стојан Билић, парох новосадски. Након заамвоне молитве обављен је трократни опход око светог храма, са читањем прописаних јеванђеља и помена упокојенима.Беседу о смислу и суштини данашњег празновања изговорио је отац Миливој. Кумови славе су Митар и Саша Мургашки са породицама, угледни домаћини са Ченеја.После обредног дела,протонамесник Радомир, месни парох је бираним речима честитао славу народу, захваливши се свештенству и кумовима. Заједнички ручак за свештенство и присутне госте приредио је кум, уз помоћ управе парохије Ченеј.