Празник Педесетнице у Винковцима

Владика Херувим: „Обожимо душе благодаћу Светога Духа“.

На дан празновања Силаска Светога Духа на апостоле, у недељу, 16. јуна 2019. године, Његово Преосвештенство Епископ осечкопољски и барањски г. Херувим служио је свету архијерејску Литургију у храму у Винковцима. Владици Херувиму су саслуживали протојереји-ставрофори Зоран Симић, парох у пензији и Саша Кузмановић, парох вуковарски, протојереј Владан Симић, секретар Епископа бачког г. Иринеја, протонамесник Немања Клајић, парох мирковачки, јереји Горан Тодоровић, парох бјелобрдски и Марко Шукунда, парох трпињски, као и ђакони епархијâ осечкопољске и бачке.
Ђакон Бранимир Михајловић је, овом приликом, рукоположен у чин презвитера.

Беседећи по прочитаном јеванђелском одељку, владика Херувим је казао да силаском Светога Духа на апостоле постајемо народ којем је могуће да има заједницу са Богом и којем је отворено Царство небеско. Потребно је да обожимо своје душе благодаћу Светога Духа. Та благодат нам се данас даје, отварају нам се врата Царства небеског. Свети Дух силази на апостоле, врата Цркве су отворена, а ми требамо да примимо ту благодат и да живимо благодатним даровима у Цркви Божјој. Благодатне дарове и залог Светога Духа примамо на светој Тајни Крштења. Живећи у Цркви знаћемо да смо на путу наших светих Отаца, који су знали како је то носити Христа у себи и чинити добра дела, како сједињавати народ а не разједињавати. То је задатак пастирâ. Ако настане каква невоља или искушење, а искушења су део свакодневице, не требамо разједињавати народ и побуњивати га против Цркве. Требамо да сабирамо народ и да га позивамо у Цркву Божју, јер је то наш подвиг који ћемо, кроз покајнички лик, да изнесемо. Црква нам увек отвара могућност покајања да бисмо могли да будемо у заједници Цркве Божје, навео је Епископ осечкопољски и барањски.

Трудом породице Јецков приређено је послужење за све присутне у винковачком храму Силаска Светога Духа на апостоле.

СА
ДСА