Епископи бачки Иринеј и мохачки Исихије присуствовали освећењу Музеја Епархије будимске

Њихова Преосвештенства епископи бачки Иринеј и мохачки Исихије присуствовали су у суботу, 25. маја 2019. године, освећењу новог Српског црквеног Музеја у Сентандреји. Чином освећења началствовао је Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј, а саслуживало је више архијереја наше помесне Цркве. Патријарх Иринеј, који је претходно уз звук црквених звона предводио свечану литију од Епископског двора до Музеја, истакао је да отварање новог Музеја представља историјски догађај. Овај дом културе јесте дом свега онога што је много векова српски народ стварао на простору Мађарске, видљив знак стварања духовних вредности нашег народа, али и добар пример како се културом зближавају народи, поручио је предстојатељ Српске Цркве.

Пожелевши добродошлицу Патријарху српском, архијерејима, званичницима Србије и Мађарске, Епископ будимски г. Лукијан је казао да Српски црквени Музеј још јаче учвршћује хришћанску традицију у Мађарској и свету показује српске вредности.

Догађају отварања највећег српског Музеја изван граница Србије и најважнијег пројекта у области културе у региону у 2019. години, присуствовали су г. Владан Вукосављевић, министар културе и информисања Републике Србије, г. Никола Селаковић, генерални секретар председника Србије, г. Милета Радојевић, директор Управе за сарадњу са Црквама и верским заједницама Републике Србије, г. Шолтес Миклош, државни секретар за везе са Црквама и верским заједницама при Влади Мађарске, г. Иштван Пастор, председник Скупштине Војводине, као и многе друге личности јавног живота Србије и Мађарске. Министар Вукосављевић је поручио да ће Музеј бити нова садржајна тачка на месту богатог културног наслеђа.

На свечаности одржаној испред Музеја наступио је хор српске школе Никола Тесла из Будимпеште, који је извео химне Србије и Мађарске.

Након процеса реституције и враћања Епархији будимској чувене зграде Препарандије, пројекат обнове и адаптације овог комплекса помогли су Министарство културе и информисања Републике Србије и Министарство за људске ресурсе Владе Мађарске.

Сталну поставку под називом Српска црквена уметност у Мађарској чини 450 експоната  сакупљених по читавој Мађарској, који сведоче о присуству православног српског народа на том простору и о развоју уметности 16. и 17. века, а пре свега током 18. и 19. века. Неки од најважнијих предмета који красе поставку су: икона Богородице из 1660. године чији је ктитор Петар Монастерлија, портрет патријарха Арсенија Чарнојевића, иконе из 17. и 18. века, делови иконостаса Арсе Теодоровића из некадашње Саборне цркве у Будиму, портрети будимских епископа, ручно рађена Jеванђеља, путири, кадионице, ручно ткане одежде, филигрански крстови.

Визуелни идентитет целокупног изложбеног простора новог Српског црквеног Музеја у Сентандреји, као и осмишљавање концепције сталне изложбене поставке, реализован је у сарадњи са Галеријом Матице Српске из Новог Сада.

 

ФОТО АЛБУМ 

Нови Сад
Информативна служба Епархије бачке