ЂУРЂИЦ – СЛАВА ГРАДА НОВОГ САДА
Престони град Православне Епархије бачке, Нови Сад, достојно је и ове године прославио своју славу, празник Обновљења храма Светог великомученика Георгија - Ђурђиц.
Празничним бденијем началствовао је протојереј-ставрофор Ђорђе Ђурђев уз саслужење ђаконâ Мирослава Николића и Вељка Васиљева.
На сам дан празника Евхаристијским сабрањем началствовао је Његово Преосвештенство Епископ новосадски и бачки господин Иринеј, уз саслужење Његовог Преосвештенства Епископа јегарског господина Јеронима, протојереја-ставрофора Миливоја Мијатова, архијерејског намесника новосадског првог, протојереја-ставрофора Душана Колунџића, архимандрита Илариона (Лупуловића), настојатеља манастира Драганац и јеромонаха Клеопе (Стефановића), сабрата манастира Крушедола и професора у Боголовији Свети Арсеније Сремац у Сремским Карловцима, архијерејских намесника Епархије бачке, презвитера Ђорђа Стојисављевића, војног свештеника, настојатеља новосадских храмова, свештенослужитеља Саборног храма и великог броја лаика ( народа Божјег).
Пред почетак свете Литургије Епископ Иринеј је рукопроизвео у чин ипођакона, чтеца Александра Билића, службеника Епархијског управног одбора Епархије бачке.
Током свете Литургије, једним устима и једним срцем, појали су ученици Богословијâ, Свети Кирило и Методије из Призрена и Свети Арсеније Сремац из Сремских Карловаца.
Светој Литургији присуствовао је градоначелник града Новог Сада, господин Милош Вучевић са својим најближим сарадницима, бригадни генерал Жељко Петровић, командант Прве бригада копнене Војске Републике Србије, као и велики број представника јавних предузећа, просветних и културних установа нашег града.
Према речима Преосвештеног Владике Иринеј, исказаним у евангелској омилији: Увек се у дане хришћанских празника бирају одељци из Речи Божје, који изражавају било на посредан или непосредан начин суштину самог празника. Данас се молитвено сећамо, завршетка и освећења велелепног храма у који су свечано пренесене мошти светог великомученика Георгија. Смисао мучеништва за веру Христову разумемо ишчитавајући и анализирајући како Дела светих апостола, тако исто и текст светог Јеванђеља. У Делима светих апостола су описана страдања светих апостола и њихова мученичка кончина, док нам текст светог Јеванђеља сведочи да ће по примеру страдања Господа Исуса Христа, страдати и Његови следбеници. Свети Георгије је био истакнути заповедник, добар војник али и хришћанин, који је у освит четвртог века био ухваћен и испитиван, стављен на велике муке и који је живот свој положио са надом у Спаситеља света. Он је један од омиљених угодника Божјих како међу хришћанима тако исто и међу муслиманима.
Звучни запис беседе:
Пошто су освештани славски дарови: жито, хлеб и вино, принети у славу Божју, а у част светог великомученика Георгија заштитника нашег града и свих људи добре воље који у њему живе, а које је са љубављу принела кума славе, госпођа Мирјана Гргар са породицом, за љубав и одан однос према мајци Цркви, Орденом Светог Саве другог реда одликован је КУД Вила из Новог Сада, а Орденом Светог Саве трећег реда господин Милорад Лонић из Новог Сада.
СЛАВСКА СВЕЧАНОСТ У ГРАДСКОЈ КУЋИ У НОВОМ САДУ
Поводом славе Града Новог Сада – Ђурђиц, у Свечаној дворани Градске куће уприличено је сечење славског колача и благосиљање славског жита.
Славске дарове је благословио Епископ бачки господин Иринеј уз саслужење Епископа јегарског господина Јеронима и свештеникâи ђаконâновосадских. Епископ Иринеј је у свом обраћању подсетио све присутне да је одлука о празновању Ђурђица, празника Обновљења храма светог Георгија, као славе Града Новог Сада донета 2007. године од стране Скупштине града, а на предлог и уз сагласност свих традиционалних цркава и верских заједница које постоје на подручју нашег града.
Владика је своју беседу завршио речима: Користим дакле ову радосну и свечану прилику да и господину градоначелнику и свим Новосађанима, честитам данашњу славу, данашњи празник, а уз све и данашњим свечарима у нашем граду и нашем народу. Са молитвеном жељом и за наш нараштај у нашем бурном туробном времену да свети Георгије буде пример за надахнуће, али и наш молитвеник и помагач као што је био за многе нараштаје пре нашега, и да његовим молитвама Бог буде милостив и свима нама и свима људима добре воље нашег времена. Живели на многаја лета, срећан и благословен празник и срећна слава.
Господин Милош Вучевић, градоначелник Новог Сада се обратио речима: Задовољство је видети велики број суграђана на Литургији у Саборном храму, као и Градску кућу пуну гостију из различитих сфера друштвеног и верског живота града. Сведоци смо тога да сваке године у обележавању градске славе учествује све више грађана, а чини се да је ове године на слави присутан највећи број људи, који су дошли из скоро свих институција у граду. Поред Епископа бачког и Епископа јегарског, бискупа Словачке евангелистичке цркве, муфтије новосадског и војвођанског, председника Јеврејске општине и других, данас су са нама и гости са Косова и Метохије, из Призренске богословије. Свети Георгије је заштитник свих Новосађана, без обзира на то којој конфесији припадају. Ово је свеновосадска светковина и нико нема монопол над њом. Као што свака породица има свог заштитника, тако и наш град Нови Сад, као наша велика породица и дом, има свог заштитника светог Георгија. Ми се молимо и својим радом залажемо да Нови Сад буде срећна и јединствена породица напретка, да се наша кућа развија, а то пре свега зависи од нас грађана.
Кум славе Града др Александар Милованчев рекао је да је поносан што му је припала част да носи ту титулу ове године.
Окупивши се овде данас у великом броју, показали смо јединство, слогу и љубав. Данас су тешка времена у целом свету, а Нови Сад показује да на једном месту може постојати љубав, слога и толеранција које се шире и изван нашег града– рекао је Милованчев.
СВЕЧАНА АКАДЕМИЈА У СТУДИЈУ М
По интонирању химне Боже правде и тропара светом Георгију, у извођењу хора Гимназије Јован Јовановић Змај, Његово Преосвештенство Епископ бачки г. Иринеј поздравио је присутне на свечаној академији уприличеној у понедељак, 16. новембра 2015. године, у Студију М, поводом прослављања празника Обновљења храма светог великомученика Георгија – славе града Новог Сада.
Желим да истакнем да славити свете Божје људе а преко њих и кроз њихове личности славити Бога, Који је диван у светима својим, јесте пре свега потребно нама, нама је то насушна потреба, рекао је у својој беседи Владика Иринеј, наглашавајући да је потребно да имамо праве узоре, праве остварене личности из историје, у овом времену у ком је дошло до поремећаја свих основних животних вредности и циљева.
Владика Иринеј је такође рекао да је свети Георгије један од ликова у историји човечанства и у историји Цркве, који је својим животом и подвигом на најречитији начин илустровао веру у Христа, љубав, наду и жртвовање за ближње.
О владици Иринеју Ћирићу, великом подвижнику, родољубу, песнику, преводиоцу и проповеднику који је много пострадао у току а посебно после Другог светског рата, којем је била и посвећена ова академија, говорила је мр Гордана Петковић, виши кустос историчар у Музеју Новог Сада.
Она је подсетила да је епископ Иринеј Ћирић, по својој жељи, 1921. године прешао из тимочке у Епархију бачку. Заслугом епископа Иринеја из мађарског логора Шарвара размештено је по Епархији бачкој око 2.800 деце и 180 мајки са одојчадима, а у Новом Саду је основана Епархијска дечја болница за лечење деце која су у овом логору оболела од туберкулозе, истакла је госпођа Петковић. После дуже болести, владика Иринеј Ћирић се упокојио у Новом Саду 6. априла 1955. године. Сахрањен је у крипти Саборне цркве.
Звучни запис академије:
После обраћања Владике бачког г. Иринеја и говора мр Гордане Петковић, хор и оркестар КУД-а ВИЛА извели су две прикладне композиције – Српскиња и Гора јечи.
На изузетан деценијски рад цењеног владике Иринеја Ћирића, његов живот проведен у скромности, чистоти и првосвештеничком достојанству, присутне су у Студију М подсетила деца која похађају православну веронауку у средњим школама у Новом Саду. Они су припремили позоришну представу Из живота епископа бачког Иринеја Ћирића, а према сценарију катихете Љиљане Перишић-Бурсаћ.
Звучни запис радио драме:
Свечана Академија је завршена читањем Псалма - молитве коју је епископ Иринеј Ћирић написао током Другог светског рата.
Академији је присуствовао градоначелник Новог Сада господин Милош Вучевић са својим најближим сарадницима, представници традиционалних цркава и верских заједница, представници просветних и културних установа нашег града и велики број верног народа.