ЕПИСКОПИ ИРИНЕЈ И ИСИХИЈЕ НА СЛАВИ ЕПАРХИЈЕ ВРАЊСКЕ
Свечаном академијом, светом Литургијом и литијом, Епархија врањска прославила је славу – спомен на преподобног Јустина Ћелијског.
Њихова Преосвештенства епископи бачки Иринеј и мохачки Исихије допутовали су у Врање у четвртак, 13. јуна 2019. године, како би учествовали у прослави 125 година од рођења и 40 година од престављења преподобног Јустина Поповића. После бденија, служеног у Свеправославном центру Преподобни Јустин Ћелијски и Врањски, владика Исихије је казао да је ава Јустин духовни горостас који је на јединствен начин тумачио реч Божју и Јеванђеље. Кроз читав свој живот је био благовесник Јеванђеља Божјег. Нека су његове молитве са свима нама и у данашњи дан и у све векове, навео је Епископ мохачки.
Говорећи на свечаној академији уприличеној у освиту празновања преподобног Јустина, у храму Свете Тројице у Врању, Епископ бачки г. Иринеј је подсетио да је ава Јустин својевремено, у свом родном граду, од тадашње безбожне власти добио поруку да није пожељан у Врању. Сада је најпожељнија личност, личност по којој се овај град познаје и препознаје широм света, управо захваљујући томе што је то родни град великог угодника Божјег, теолога, пастира Цркве, духовника и подвижника. Био је васељенски човек, саборни човек, човек Цркве. Бог му је дао оно што мало коме из реда Његових светих и великих угодника дарује, а то је да су у њему били сабрани разноврсни дарови Духа Светога и разноврсни облици благотворног и спасоносног служења Тајне Цркве Христове, навео је владика Иринеј у славској беседи под називом Свети Јустин Ћелијски и Врањски са нама. Епископ је додао да је остао низ беседа аве Јустина, које су врхунска теологија. Отац Јустин је имао и праву богословску ерудицију и истински, благодатни животни опит, искуство благодати Божје, дејства Божјега међу нама и у нама. Оно што је одликовало оца Јустина јесте суштинска верност Цркви – он је умео да подигне критички глас по питањима која су била идентитетска, али никада није правио било какву врсту раздора, раскола. Све што је писао, све што је говорио, све за шта се молио, било је у служби светог јединства Цркве. У читавој историји Врања и читавога српства, поред других – од Светога Саве до данас – ту је, као једна сјајна звезда, заблистао лик светог Јустина Ћелијског, поручио је владика Иринеј.
У лепом духовном програму свечане академије учествовали су: хор Црквене општине новосадске Свети Јован Дамаскин, Дечји хор Музичке школе Стеван Мокрањац, и монахиње манастира Светог Стефана.
Благодарећи свима који су допринели величанствености овог сабрања, присутне у Саборном храму је поздравио домаћин – Епископ врањски г. Пахомије, који је истакао да је преподобни Јустин постао душа Епархије врањске, Града Врања и Цркве Божје у целини. Светитељи припадају целој Цркви, Телу Христовоме. Нека нам свети Јустин буде на помоћи, да се и ми потрудимо да извршимо Закон Божји и да се нађемо заједно са Њим, у заједници са Тројичним Богом, Којем нека је част и слава у векове, навео је владика Пахомије.
У молитвеном празновању преподобног Јустина учествовао је архимандрит Јован (Радосављевић).
Евхаристијско сабрање у Врању
Светом архијерејском Литургијом у Светотројичном храму у Врању и свечаном литијом са делићем моштију преподобног Јустина Поповића од наведеног храма до Свеправославног центра, 14. јуна је прослављен спомен на овог дивног угодника Божјег.
Епископ бачки г. Иринеј началствовао је светом архијерејском Литургијом у Саборном храму, уз саслужење епископâ врањског Пахомија и мохачког Исихија, свештенства и ђаконства. Беседећи по прочитаној јеванђелској перикопи, владика Иринеј је казао да се код оца Јустина осећало да он просто гори љубављу према Господу Христу. Он је, у своме времену, био велики страдалник, али и философ Духа Светога. Када је отац Јустин служио свету Литургију то није било механичко служење – само устима, речима – него срцем и целим својим бићем. Таквог проповедника, са таквим уношењем ума и срца, а изнад свега вере, наде и љубави, мислим да ретко када можемо доживети. У мом веку скромном, нисам никада пре ни после слушао таквога проповедника Јеванђеља Христовога. То је све – за овај Град који га је изнедрио и подарио Цркви, за ову Епархију, за овај српски крај – велики Божји благослов. Кроз своје свете мошти он је од сада присутан у своме Врању и ви ћете сви бити увек у прилици да се поклоните његовим светим моштима и да затражите његове молитве пред Господом, навео је Епископ бачки.
Мноштво верних учествовало је у литији у којој је, од Светотројичног храма до Свеправославног центра у Врању, пренесен делић моштију преподобног Јустина Ћелијског.
Епископ мохачки г. Исихије осветио је живопис храма преподобног Јустина Ћелијског, а потом је благосиљао славске дарове – колач и жито. Уручене су дипломе најбољим ученицима верске наставе у Епархији врањској.
У Врању, на месту где се налазила родна кућа оца Јустина, основан је Свеправославни центар Преподобни Јустин Ћелијски, са циљем окупљања свих православних народа ради проучавања дела аве Јустина, једног од најзначајнијих православних теолога 20. века.