Трећи билатерални међуверски дијалог Србије и Индонезије
Трећи билатерални међуверски дијалог Републике Србије и Републике Индонезије, дијалог правих пријатеља, одржан је од 8. до 13. новембра 2015.
Сусрет је, уводним састанком, почео у недељу 8. новембра 2015. када је министар спољних послова Републике Србије Ивица Дачић примио шефа делегације Републике Индонезије др Абдурахмана Фахира, а затим и у Амбасади Индонезије у Београду вечером коју је амбасадор Хари Ричард Џејмс Канду приредио у част Трећег билатералног међуверског дијалога.
Трећи билатерални међуверски дијалог Републике Србије и Републике Индонезије је званично отворен конференцијом у Палати Србија посвећеној омладинским темама, у понедељак 9. новембра 2015. Након уводних излагања министра Селаковића, Патријарха Иринеја и заменика министра др Фахира, уследила је и њихова конференција за штампу. Истакли су пријатељство двеју земаља, значај дијалога и афирмативну улогу омладине у савременом друштву. Затим су уследиле две научно-стручне сесије на челу са рефератом др Милете Радојевића.
Када је током конференције у Палати Србија стигла вест из Париза да је Генерална скупштина Унеска одлучила да „Косово“ не може бити члан те организације, чланови делегација Републике Србије и Републике Индонезије и гости у сали устали су и аплаузом и овацијама поздравили одлуку Генералне скупштине Унеска. Владика рашко-призренски Теодосије и јеромонах манастира Високи Дечани Иларион Лупуловић су, с тим у вези, у име православних хришћана Косова и Метохије посебно захвалили пријатељима из Индонезије.
У уторак 10. новембра 2015. делегацију Републике Индонезије прво је примила председница Народне скупштине Републике Србије Маја Гојковић, затим српски патријарх Иринеј, потом реис-ул-улема Адем Зилкић и муфтија Мухамед Јусуфспахић. Чланови делегације Републике Индонезије, на челу с др Фахиром, били су тог дана гости и председника Републике Србије Томислава Николића. Пошто је др Абдурахман Фахир одржао предавање на Факултету политичких наука Универзитета у Београду, а проф. др Деде Росијада одржао предавање на Факултету исламских наука у Београду, чланови делегације Републике Индонезије посетили су Јеврејски историјски музеј у Београду и Синагогу Сукат Шалом, где им је домаћин био рабин Исак Асиел.
У среду 11. новембра 2015. делегација Републике Индонезије била је гост Епархије сремске и Епархије бачке Српске православне цркве. У преподневном делу, госте из Индонезије је у Сремским Карловцима примио Епископ сремски Василије (Вадић). Индонежански пријатељи су посетили Саборну цркву у Сремским Карловцима, Ризницу Српске православне цркве и Богословију Светог Арсенија Сремца. Хришћанка из Индонезије Кристина Џени Сандра одржала је пригодно предавање уз асистенцију протођакона Радомира Ракића. Индонежани су затим посетили Капелу мира. Делегацију Индонезије је поподне у манастиру Ковиљу угостио Епископ бачки проф. др Иринеј (Буловић), заједно са Митрополитом загребачко-љубљанским проф. др Порфиријем (Перићем) и Епископом јегарским Јеронимом (Мочевићем). Владика Иринеј је нагласио значај што чешћих међуверских сусрета представника Србије и Индонезије.
У четвртак 12. новембра 2015. делегација Индонезије посетила је Архив Југославије, где им је домаћин био директор архива Миладин Милошевић. Делегација Индонезије је затим посетила Православни богословски факултет Универзитета у Београду, где их је срдачно дочекао декан факултета проф. др Предраг Пузовић. Обновљен је споразум Исламског државног универзитета Сијариф Хидајатула, с једне стране, и Универзитета у Београду и Православног богословског факултета, с друге, који је претходно склопљен током Првог билатералног међуверског дијалога Републике Србије и Републике Индонезије (2011). Потом је проф. др Деде Росјада одржао предавање студентима Православног богословског факултета. Чланови делегације Индонезије затим су били гости Надбискупије београдске Римокатоличке цркве, када их је угостио надбискуп Станислав Хочевар.
У петак 13. новембра 2015. одржан је опроштајни ручак за делегацију Републике Индонезије. Патријарх Иринеј, др Милета Радојевић и Еусебиус Бенсаши, генерални директор за римокатоличку заједницу у Министарству вера Индонезије, нагласили су да је овај међуверски дијалог Републике Србије и Републике Индонезије био веома успешан, а амбасадор Републике Индонезије Хари Ричард Џејмс Канду је саопштио да је Влада Републике Индонезије одлучила да се Четврти билатерални међуверски дијалог Републике Србије и Републике Индонезије треба да одржи 2017. у Индонезији.
Текст: др Александар Раковић
Снимци: Миливој Грујичић и ђакон Драган Танасијевић