Пета предсаборска свеправославна конференција у Шамбезију код Женеве, 13. октобар 2015. године
Данас је настављен радни део пленарног заседања Пете свеправославне конференције за припрему Светог и Великог Сабора Православне Цркве, коју је сазвао Његова Светост Патријарх цариградски г. Вартоломеј, према одлуци Сабрања предстојатеља свих Православних Цркава, одржаног у Цариграду у марту 2014. године.
Заседања се одржавају, уз учешће представникâ свих четрнаест помесних аутокефалних Цркава, у храму Светог апостола Павла у Центру Васељенске Патријаршије у Шамбезију код Женеве. Првог радног дана, у склопу уобичајених протоколарнихпоздрава и обраћања, Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије је, у име Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја, Светог Архијерејског Сабора и све пуноће Српске Православне Цркве, поздравио представнике свих сестринских Цркава на челу са председавајућим Митрополитом пергамским г. Јованом, изразивши уверење да ће наша помесна Црква наставити, као и до сада, заједно са свим осталим Црквама, да ради свесрдно на неговању и јачању саборне свести која лежи у самој природи Цркве.
У првим обраћањима представникâ помесних Цркава било је приметно позивање на став и мишљење о Великом Сабору изражен у поруци Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве, која је, одлуком Светог Синода Српске Православне Цркве, достављена свим предстојатељима Православних Цркава пре одржавања ове Пете предсаборске конференције.
Главна тема током прва два радна дана јесте коначна процена и усвајање предложеног текста о црквеној аутономији и начину њеног проглашавања, који је припремила Међуправославна комисија (9-17. децембра 2009. године). Поред овог питања, на дневном реду Конференције су и потврда ревидираних и редигованих текстова који су усвојени 1982. и 1986. године, али су, због дужег периода од времена настанка, захтевале извесно осавремењивање.
Радни ток Конференције протиче у молитвеној бризи и размени мишљењâ о савременим догађањима, ратним разарањима на Блиском Истоку и у другим деловима света и страдању како православних хришћана тако и припадника других вера и народа.
С благословом Епископа бачког Иринеја,
доставља Гајо Гајић, протојереј